top of page

אודות טל

מאסטמה כרונית ודלקות במערכת העיכול לחיים נקיים מחולי וכאב

 

המסע שלי להיגיינה טבעית החל בעודי ילד (לא טבעוני) שסבל מקוצר נשימה. ילד שפעיל גופנית אינטנסיבית בשגרה ויחד עם זאת משתמש במשאף ומקבל לעתים אינהלציות. למדתי לחיות עם האסתמה בשלום יחסי ולהסתיר אותה בצורה טובה מאוד. הפעילות הגופנית אותה ביצעתי נסכה בי הרגשה כללית טובה. כשהייתי ילד בן 10 בערך, אחרי טיפול אינהלציה במרפאה המקומית, הביט אלי הרופא ואמר: "עדיף שתתחיל לבצע פעילות אירובית". כמה ימים אחר כך פתחתי מבערים, מאז עברו מעל 25 שנים. 

אני זוכר ריצות, בפרת בשנים הראשונות וגם אחריהן, בהן חוויתי קוצר נשימתי מרגע תחילתן ועד אמצע המסלול. אני זוכר ריצות בהן הרגשתי שסוף סוף נפתחה לי הנשימה, אני מביט בשעון ומגלה שעברו כבר 40-35 דקות מתחילת הפעילות. לעולם לא נתתי לעצמי לעצור, לעולם לא נתתי לעצמי לפספס, לאורך השנים תמיד חשבתי שאולי אינני האצן עם מספר הצעדים הגבוה ביותר תחת רגליו, אך במבחן תדירות הביצוע תמיד האמנתי שאני בטופ.

הייתי צמא למרחק רק כי ידעתי שאחרי קילומטרים רבים מחכה אותה הרגשה טובה, בה הגוף זורם כמו מים בשבילי החיים. שם יכולתי להרגיש כמו אחד האדם. בהמשך נוספו אומנויות הלחימה והמתנה הגדולה ביותר שידעתי - הגלישה.

כשהגיעה השעה לשרת בצה"ל עברתי גיבושים בהצלחה ויכולתי להתגייס ליחידה שרציתי תוך שאני מסתיר את המשאף בתיק. החוויה הצבאית, בעיקר בגלל סוג המזונות המוצעים, הייתה חוויה אחת גדולה של קוצר נשימה.

בערך בגיל 24 נוספו כל מיני תופעות שאינן מאפיינות אדם פעיל שכמותי, למשל: בחילות ממושכות העולות לפתע שלעתים מסתיימות בהקאה, כאבי ראש, כאבים חזקים ומשתקים באזור החזה והבטן, התפרצות אלרגיות בתדירות שבועית, כמו כן האסתמה התעצמה בתדירותה ועצמתה. מצאתי את עצמי מבטל עבודות וחי בפחד שמה יצוץ כאב בזמן הפעילות. יום אחד כאב בטן בלתי נסבל הביא אותי לרופאה ששלחה אותי לבדיקות ולבסוף קבעה כי יש דלקת בקיבה ובמעיים. 

לא קיבלתי שום הסבר מיוחד על התופעה. כן קיבלתי הסברים מפורטים על איך ומתי לצרוך 3 סוגים של כדורים ליום עד הודעה חדשה וייתכן כל החיים ועצה חמה להפסיק כל פעילות גופנית כרגע ויחד עם זאת למצוא דרך להרגיע את נפשי. המודגש הנו ניגוד מוחלט.

מאותה פגישה יצאתי מרוקן נפשית. זו הפגישה שלקחה את כל עולמי ומעתה הרגשתי כמו במירוץ להחזיר לעצמי את חיי.

היא זו שהביאה את השינוי הדרמתי. משם התחלתי באמת לחשוב ולחקור איך מביא אדם את עצמו למצב ביש שכזה בזמן שביחס לנורמה חייתי חיים הרבה יותר בריאים במובן המערבי של המילה. לקחתי אחריות והתחלתי לנבור בספרים. די מהר הגעתי להבנה שתזונת הספורט ה"בריאה" עליה גדלתי ולמדתי כתת נושא בקורסים השונים בלימודים כנראה הביאה אותי למקום הזה. לא ידעתי עדיין מהו הפתרון אבל החלטתי שאני הולך על שינוי תזונתי כלשהו. כעבור מספר חודשים ארורים (ומבורכים) של קריאת עשרות ספרים ומספר ניסיונות שעלו בתוהו הגעתי לספר של יצחק בן אורי: "תזונת האדם ובריאותו". קראתי את התוכן ומיד רכשתי את ספר ההמשך: "הבריאות שלך" שם מוצע תפריט המתאים לאדם במצבי. לאחר שקראתי והבנתי מיד התחלתי במלאכה הפשוטה של לרוקן את המטבח לפח האשפה ולהחליף את כל הרכיבים שבו לטבעונים בלבד.

למעשה, המעבר החד לטבעונות RAW לקח לי 3 שעות בדיוק וכל השאר היסטוריה.

היסטוריה:

שבועיים לאחר היותי בתפריט אדוק ועד היום הפסקתי לחוות כאבי בטן ובחילות לחלוטין. באותו זמן בחרתי מרצוני להפסיק עם הכדורים.

קוצר הנשימה נעלם וגם הוא לא הופיע יותר עד היום.

קראתם נכון - אני "נולדתי" עם אסטמה. מאז היותי טבעוני חיי נקיים ממשאפים ותרופות באופן כללי, גם בדיקות הדם מעולות. B12 נטלתי פעם אחרונה לפני כמעט עשור. לא נוטל שום תוסף.

מאז לא חוויתי שום סימפטום או בעיה אבל זה לא ה"קסם" היחידי…

חודש לאחר קיום תפריט חזרתי להתאמן, ובגדול !

הקלילות והכוח שהתפרץ מתוכי פתאום הביאו אותי לגבהים שלעולם לא הייתי בהם, גם לא שהייתי אצן בן 17, 18. למעשה פרצתי את הגבולות המוכרים לי וכך אני ממשיך גם היום, בן 39, בין שלל התחביבים שלי ריצה יחפה, לחימה משולבת, גלישת גלים וסקייט, אימוני כוח בשלל גוונים, רכיבה על אפנים, יוגה ויש מקום לעוד.

לאחר תהליך הריפוי הלכתי ללמוד את רזי ה "היגיינה הטבעית" ע"פ דרכו של יצחק בן אורי ומאז ממשיך להעשיר ולהעמיק בידע ובעשייה הבריאותית במסגרת "טבעוני פראי" ומחוצה לו.

אני מחשיב עצמי איש בר מזל, יחד עם זאת אני מבין שבעיות שונות, בדרך כלל, לא מופיעות משמיים. לעתים אדם יכול להרפות רגליו מול הר גבוה ולהיגרר מותש בדרכים המסומנות בעוד שיש מסלול אחר, יש נתיב אחר, אותו לא יסמנו במפות (השם יודע למה או שכולנו יודעים למה). ואם אותו אדם ניחן באהבת החיים ובהגיון בריא הוא יבין שהוא בעצמו המפה ולכן יוכל לבחור באותו נתיב במודעות מלאה. נתיב שיקרב אותו לפסגה או אולי דווקא יקרב את הפסגה אליו. 

טל זיידמן

מייסד "טבעוני פראי" - בית לטבעונות בריאה ופעילות גופנית,

יועץ לאורח חיים בריא, מאמן יציבה, ריצה יחפה, חד"כ, פונקציונלי, אופני סטודיו.

טבעוני כ 14 שנים

bottom of page